Zwolnienie strefowe wynika z ustawy o CIT
Spółka, która prowadzi działalność w specjalnej strefie ekonomicznej, może być członkiem podatkowej grupy kapitałowej. Artykuł 12 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych odsyła bowiem do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i nie jest samoistnym źródłem zwolnienia.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 maja 2014 r. w sprawach połączonych (II FSK 1958/12, II FSK 1353/12).
Skarżąca spółka w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego zapytała, czy prowadząc działalność w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE) i korzystając ze zwolnienia dochodu z opodatkowania, może funkcjonować jako członek podatkowej grupy kapitałowej (PGK). Spółka przekonywała, że jedną z przesłanek warunkujących utworzenie PGK jest – zgodnie z art. 1a ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy o CIT – niekorzystanie ze zwolnień od podatku na podstawie odrębnych ustaw przez spółki tworzące PGK. Zaś z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT wynika wprost zwolnienie od podatku dochodowego dla dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE.
Organ podatkowy nie podzielił zdania spółki i wskazał, że ustawodawca zamierzał jedynie doprecyzować przepisy wprowadzone inną ustawą, co potwierdza wykładnia systemowa (vide art. 12 ust. 1 ustawy o SSE). Stąd podstawa zwolnienia znajduje się w przepisach odrębnych, nie zaś w ustawie o CIT.
Analogiczny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta