Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy powstają różnice kursowe w rozliczaniu delegacji

23 czerwca 2014 | Ekspert księgowy
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

RACHUNKOWOŚĆ | Zaliczka na zagraniczny wyjazd służbowy pracownika jest wypłacana w złotych lub w walucie obcej. Obliczenie kosztów podróży może spowodować, że konieczne będzie ustalenie skutków zmiany notowań euro czy dolara.

Anna Bochniak

Zgodnie z art. 775 § 1 kodeksu pracy podróżą służbową jest wykonanie zadania służbowego na podstawie polecenia pracodawcy, poza stałym miejscem pracy pracownika lub poza siedzibą pracodawcy. Podstawą formalną do odbycia podróży służbowej jest polecenie wyjazdu kierowane przez przełożonego do pracownika i określające zadanie do wykonania (cel podróży), termin oraz miejsce docelowe podróży. Na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (dalej: rozporządzenie), pracodawca określa również właściwy środek transportu oraz wypłaca zaliczkę na koszty podróży i pobytu.

Pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi zaliczkę na pokrycie kosztów delegacji. Wysokość zaliczki powinna być określona w poleceniu wyjazdu służbowego oraz wynikać ze wstępnej kalkulacji kosztów delegacji.

W przypadku skierowania pracownika poza terytorium Polski zaliczka może być wypłacona:

- w walucie kraju, do którego kierowany jest pracownik. W takim przypadku zaliczka zostanie ujęta w księgach pracodawcy z zastosowaniem kursu zgodnego z art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości >patrz ramka.

- za zgodą pracownika w złotych i w takim przypadku zaliczka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9870

Wydanie: 9870

Spis treści

Media planet

Zamów abonament