Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy od wypłaty dla cudzoziemca trzeba pobrać PIT

23 czerwca 2014 | Prawo i praktyka | David Czerkawski
Katarzyna Kurzawska-Puchała
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Katarzyna Kurzawska-Puchała

Umowa o dzieło wykonywana przez nierezydenta na terytorium innego kraju, lecz na rzecz polskiej firmy, nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 8 maja 2014 r. (III SA/Wa 3182/13).

Polska spółka, organizując targi w Niemczech, na podstawie umowy o dzieło zatrudniła do obsługi swojego stanowiska mieszkańca Niemiec. Osoba ta nie ma w Polsce miejsca zamieszkania, nie prowadzi na terytorium Polski działalności gospodarczej i nie przedstawiła certyfikatu rezydencji podatkowej. We wniosku o interpretację indywidualną spółka zadała pytanie, czy jest zobowiązana do obliczenia i pobrania 20-proc. zryczałtowanego podatku dochodowego od wynagrodzenia wypłaconego cudzoziemcowi.

Zdaniem spółki obowiązek taki nie wystąpi ze względu na to, że honorarium wypłacane jest osobie fizycznej niemającej w Polsce miejsca zamieszkania, a sama usługa świadczona jest na terytorium Niemiec. Należy więc uznać, że nie jest spełniona podstawowa przesłanka z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT obligująca do opodatkowania dochodów nierezydentów, gdyż przychód nie jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9870

Wydanie: 9870

Spis treści

Media planet

Zamów abonament