Przy drogich autach powstają różnice trwałe i przejściowe
CIT | Firma nie może ująć w kosztach całej amortyzacji samochodu osobowego droższego niż 20 000 euro. Jeśli stosuje też inną stawkę dla bilansowych odpisów, to oba te czynniki musi uwzględnić przy kalkulacji podatku odroczonego.
Ewelina Woźniak
- W czerwcu 2014 roku spółka kupiła samochód osobowy, którego cena nabycia wyniosła 100 000 zł. 9 czerwca samochód został przyjęty do użytkowania, a od lipca spółka rozpocznie odpisy amortyzacyjne. Zarząd spółki przewiduje, że samochód ten będzie użytkowany przez osiem lat, podczas gdy zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o CIT samochody osobowe amortyzuje się przez pięć lat (symbol KŚT 741). Jak ta sytuacja wpłynie na ustalany przez spółkę podatek odroczony? – pyta czytelnik.
W przypadku zakupu droższych samochodów osobowych ustawodawca przewidział ograniczenie w zaliczaniu kosztów amortyzacji do kosztów uzyskania przychodu. Odpisy amortyzacyjne nie będą kosztem podatkowym w części, w jakiej wartość początkowa samochodu przekracza równowartość 20 000 euro. Kwotę tę przelicza się na złote po kursie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta