Wykup z leasingu to odrębna transakcja
PIT | Samochód osobowy nabyty od finansującego po zakończeniu umowy może być uznany za używany, jeżeli korzystający używał go przynajmniej przez 60 miesięcy. Daje to prawo do ustalenia innych stawek amortyzacyjnych niż te z wykazu.
Marcin Szymankiewicz
- Jestem jednoosobowym przedsiębiorcą i prowadzę księgi rachunkowe. Wykupiłem samochód osobowy z leasingu operacyjnego za cenę brutto 6150 zł (w tym VAT 1150 zł). Umowa leasingu operacyjnego trwała 60 miesięcy. Zamierzam zaliczyć wykupiony samochód do środków trwałych. Jestem zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Wykonuję wyłącznie czynności opodatkowane. Nie zamierzam dla wykupionego pojazdu prowadzić ewidencji przebiegu ani też składać w urzędzie skarbowym informacji VAT-26. Czy mogę dla tego samochodu zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną? W jaki sposób ustalić jego wartość początkową? – pyta czytelnik.
Samochód osobowy wykupiony po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego stał się przedmiotem własności przedsiębiorcy. Zakładam, że spełnione są pozostałe warunki uznania go za środek trwały, tzn. pojazd jest kompletny i zdatny do użytku.
Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c ustawy o PIT, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki tran- sportu,
3) inne przedmioty
– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta