Kiedy trzeba pobrać daninę od płatności dla zagranicznej firmy
Polskie spółki kupujące usługi niematerialne (np. doradcze czy księgowe) od zagranicznych firm powinny pobierać podatek u źródła, tylko jeśli spełniają one określone warunki. Fiskus często żąda jednak opodatkowania wszystkich takich wynagrodzeń.
Zgodnie z ustawą o CIT i ustawą o PIT, polscy rezydenci podatkowi płacący zagranicznym przedsiębiorcom za pewne kategorie usług (tzw. usługi niematerialne) powinni rozważyć konieczność potrącenia podatku u źródła.
20-proc. stawka
Zasadą jest, że przedsiębiorcy z zagranicy podlegają opodatkowaniu w Polsce z tytułu dochodu osiągniętego na terytorium RP. Usługodawcy spoza Polski podlegają m.in. 20-proc. podatkowi dochodowemu z tytułu świadczonych przez nich usług doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze (tzw. usług niematerialnych).
Brak jasnych reguł pozwalających oznaczyć miejsce osiągania przychodów przez usługodawców powoduje jednak liczne spory o zasady opodatkowania świadczeń o charakterze niematerialnych.
Stanowisko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta