Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chorobę na wylocie z firmy też trzeba rozliczyć

09 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

Koniec etatowej współpracy nie oznacza dla pracodawcy automatycznego zakończenia obowiązków dokumentacyjnych. Po ustaniu zatrudnienia musi przekazać do ZUS zwolnienie

- Podwładny, którego umowa rozwiąże się z końcem grudnia, przyniósł zwolnienie lekarskie na okres od 8 grudnia br. do 5 stycznia 2015 r. Czy po zakończeniu zatrudnienia powinniśmy przekazać to zwolnienie do ZUS? Czy musimy dodatkowo złożyć jeszcze jakieś dokumenty? – pyta czytelnik.

Tak.

W przypadku niezdolności do pracy, która przypada w części na końcówkę zatrudnienia, a w części po rozwiązaniu umowy, pracodawca musi przekazać do ZUS oryginał zaświadczenia lekarskiego wraz z prawidłowo wypełnionym drukiem Z-3.

Dział kadr powinien zostawić w firmowych papierach kopie tych dokumentów potwierdzone za zgodność z oryginałem. Takiego poświadczenia nie musi dokonać ani notariusz, ani prawnik obsługujący firmowe sprawy. Wystarczy podpis upoważnionej kadrowej, która poświadczy, że skserowany dokument odpowiada temu dostarczonemu przez chorującego.

Oryginał do ZUS

Pracownik, który zachorował w czasie zatrudnienia, ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10012

Wydanie: 10012

Spis treści
Zamów abonament