Czterdzieści razy tak
MKOl zatwierdził w całości reformatorski plan swego szefa Thomasa Bacha. Igrzyska mają być tańsze, bliżej ludzi, z limitem konkurencji, ale bez limitu dyscyplin.
Przyczyn powstania planu Bacha było wiele, główne są powszechnie znane: stały rozrost igrzysk, ich gigantyczne koszty i formalizm MKOl, który w praktyce zabierał organizatorom możliwość decydowania o kształcie i kosztach imprezy. Igrzyska kojarzą się częściej z problemami niż z ekonomicznym sukcesem.
Powodem rosnącego pośpiechu działaczy olimpijskich stało się wycofanie ofert organizacji igrzysk zimowych w 2022 roku przez sześć europejskich miast: St. Moritz, Monachium, Sztokholm, Lwów, Kraków i Oslo. W rywalizacji zostały tylko Pekin i Ałma Ata.
W niedzielę w centrum kongresowym Grimaldi Forum w Monaco zaczęła się dwudniowa 127. nadzwyczajna sesja MKOl, której celem było m.in. przegłosowanie planu Bacha, nazwanego „Olympic Agenda 2020", w którym w 40 punktach przewodniczący zaproponował program reform.
Jedną z pierwszych propozycji była zmiana procesu ubiegania się o organizację igrzysk. Tylko na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta