Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niekonstytucyjność uzasadnia wznowienie postępowania

09 grudnia 2014 | Administracja

W razie stwierdzenia niekonstytucyjności przepisów, na podstawie których wydano decyzję, strona może żądać wznowienia postępowania. Ma na to miesiąc od wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Jeżeli Trybunał odroczył utratę mocy przez wadliwe przepisy, ten miesięczny termin liczy się od zaprzestania ich obowiązywania.

  • Właściciel działki wyciął drzewo bez zezwolenia, za co burmistrz wymierzył mu karę pieniężną. Po wydaniu decyzji w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy, na podstawie których kara ta została wymierzona, gdyż nie przewidują one możliwości miarkowania jej wysokości w zależności od okoliczności konkretnej sprawy. TK odroczył jednak termin utraty mocy zakwestionowanych regulacji aż o 18 miesięcy, czyli do połowy stycznia 2016 roku. Czy właściciel nieruchomości może żądać wznowienia postępowania przed upływem tego terminu? – pyta czytelnik.

Nie.

W art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a) przewidziano, że podstawę do żądania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10012

Wydanie: 10012

Spis treści
Zamów abonament