Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świąteczne vouchery odsuną w czasie rozliczenia z fiskusem

09 grudnia 2014 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

ZASADY | Sprzedaż przez sklep bonów towarowych nie podlega opodatkowaniu ani VAT, ani PIT (CIT). Daniną będzie obciążone dopiero wydanie towarów w zamian za talony.

Tomasz Krywan

  • Sklep spożywczy chce sprzedać firmie bony podarunkowe dla jej pracowników. Jaki dokument powinien wystawić? Czy taka sprzedaż bonów podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz VAT? – pyta czytelniczka.

Odpowiedź należy rozpocząć od wyjaśnienia, że opodatkowaniu VAT podlegają co do zasady odpłatne dostawy towarów oraz odpłatnie świadczone usługi (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). W konsekwencji, aby doszło do opodatkowania VAT, musi wystąpić dostawa towarów lub musi być świadczona usługa.

W przypadku sprzedaży bonów do czynności takich nie dochodzi. Jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 10 grudnia 2012 r. (ITPP1/443-1169/12/DM), „bon stanowi dokument uprawniający do nabycia określonego świadczenia – wskazanego towaru lub korzystania z usługi. Bon nie mieści się zatem w definicji towaru określonej w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Spełnia funkcję środka płatniczego, uprawniającego do zapłaty za określone towary oferowane przez sprzedawcę (w niniejszej sprawie wnioskodawcę). Bon stanowi zatem jedynie rodzaj »pieniądza« (innego niż pieniądz ekwiwalentu wartości), upoważniającego do odbioru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10012

Wydanie: 10012

Spis treści
Zamów abonament