Znak towarowy zarejestrowany po darowiźnie daje korzyści
Nabycie dla celów amortyzacji praw dotyczących własności przemysłowej należy rozumieć w znaczeniu najbardziej ogólnym jako uzyskanie własności lub innego prawa majątkowego w każdy prawem przewidziany sposób.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 20 listopada 2014 r. (I SA/Kr 1110/14).
Stan faktyczny
W grudniu 2013 r. podatnik wystąpił o wydanie interpretacji ustawy o PIT. Wyjaśnił, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, będąc zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. W przyszłości planuje wraz z żoną założenie spółki jawnej. Po powstaniu spółki ma jej zostać przekazane w drodze darowizny prawo własności przemysłowej w postaci prawa ochronnego do znaku towarowego, prawa do jego uzyskania, a także praw ochronnych do wzorów przemysłowych i użytkowych oraz praw do ich uzyskania. Wnioskodawca tłumaczył, że jego przedsiębiorstwo w znacznej mierze funkcjonuje przy wykorzystaniu majątku znajdującego się we współwłasności małżonków (majątek dorobkowy). Prawa własności przemysłowej zostały wytworzone w ramach jego firmy. Podatnik zauważył, że choć tylko on prowadzi działalność, to na gruncie prawa cywilnego współwłaścicielem tych praw na zasadach wspólności małżeńskiej jest jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta