Za leczenie po wypadku mogą płacić ubezpieczyciele
Finanse| Zakłady wolą przerzucać koszty na NFZ i ZUS. Poszkodowani mają jednak szansę na świadczenie.
Elżbieta Glapiak
Ubezpieczyciele nie chcą zastępować NFZ i ZUS w leczeniu, rehabilitacji i wypłacie świadczeń dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Liczą, że wystarczy im pomoc publicznej służby zdrowia. A szpitale leczą, nie żądając od ubezpieczycieli zwrotu poniesionych kosztów, bo nie mają do tego prawa.
Kilka lat temu wprowadzono na krótko ryczałtową opłatę na rzecz NFZ, która miała rekompensować jego wydatki, ale po licznych protestach, wycofano się z niej. Obecnie tylko ofiara wypadku ma prawo wysuwać roszczenia w stosunku do ubezpieczyciela, ale z reguły, dopóki ma zapewnioną bezpłatną opiekę, dopóty nie protestuje.
W ocenie Janusza Cymera z Kancelarii Prawnej Kurier, to błąd, bo w ten sposób fundusz wykłada miliony złotych na leczenie, które powinno leżeć w gestii ubezpieczycieli. W ubiegłym roku ofiarami wypadków drogowych zostało 43,5 tys. osób,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta