Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie trzeba będzie rejestrować zbioru danych, ale pod pewnymi warunkami

09 grudnia 2014 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak
Tomasz Ochocki
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Tomasz Ochocki

OCHRONA INFORMACJI | Jeżeli przedsiębiorca nie przetwarza danych wrażliwych i powoła u siebie administratora bezpieczeństwa informacji, zostanie zwolniony z obowiązku rejestracji w GIODO.

Michał Kołtuniak

24 listopada Prezydent podpisał ustawę o ułatwieniu działalności gospodarczej (tzw. IV pakiet deregulacyjny). Jedną z nowelizowanych ustaw jest ta o ochronie danych osobowych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. Zmiany będą dotyczyć m.in. zniesienia obowiązku powołania administratora bezpieczeństwa informacji, zniesienia obowiązku rejestracji w GIODO zbiorów danych osobowych, poza tymi, które zawierają tzw. dane wrażliwe, dla przedsiębiorców, którzy powołają administratora bezpieczeństwa informacji, rejestrowania w GIODO takich administratorów oraz możliwości przekazywania danych do państw trzecich bez zgody Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (pod pewnymi warunkami).

Nowy ABI

Obecnie, w myśl art. 36 ustawy o ochronie danych osobowych (DzU z 2014 r., poz. 1182), jest tak, że administrator danych, czyli każda osoba, instytucja, decydująca o zakresie i celach gromadzenia oraz przetwarzania danych, jest zobowiązana zastosować środki techniczne i organizacyjne zapewniające ich właściwą ochronę, odpowiednią do zagrożeń oraz kategorii danych. W szczególności muszą one być zabezpieczone przed ich udostępnieniem osobom trzecim (nieupoważnionym), zabraniem przez taką osobę, przetwarzaniem z naruszeniem przepisów, a także zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem. W myśl...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10012

Wydanie: 10012

Spis treści
Zamów abonament