Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki VAT od niezafakturowanego czynszu najmu

09 grudnia 2014 | Dobra Firma | Elżbieta Rogala

Jeżeli wynajmujący nie wystawiał faktur najemcy, a termin płatności nie został określony, to właściciel obiektu może teraz wystawić jeden dokument z datą bieżącą za cały okres trwania umowy aż do chwili obecnej.

- 1 lutego 2013 roku wynajmujący zawarł z firmą umowę na najem powierzchni dachu pod instalację dwóch anten: nadawczej i odbiorczej. W umowie określone zostało, że: „Najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu czynsz w wysokości (...) miesięcznie, powiększony o właściwą stawkę podatku od towarów i usług. Czynsz najmu płatny jest z dołu, w terminie czternastu dni od daty otrzymania faktury VAT, przelewem bankowym na rachunek bankowy Wynajmującego wskazany na fakturze". Przez niedopatrzenie przez cały ten czas wynajmujący nie wystawiał faktur za najem,  firma (najemca) z kolei nie płaciła ustalonego czynszu, z uwagi na brak faktury. Czy w takiej sytuacji wynajmujący może wystawić fakturę z datą bieżącą za okres od lutego 2013 r. do chwili obecnej? A co w takim razie z podatkiem, który wynajmujący powinien odprowadzić do urzędu skarbowego? Czy zobowiązany jest skorygować deklaracje VAT-7 za te poprzednie okresy? – pyta czytelniczka.

Przepisy ustawy o VAT bardzo szczegółowo określają terminy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10012

Wydanie: 10012

Spis treści
Zamów abonament