Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Absurd zaliczkowy nie obronił się w sądzie

09 grudnia 2014 | Prawo | Paweł Rochowicz

Wyrok | Biura turystyczne nie muszą naliczać VAT od zaliczek wpłacanych przez klientów – uznał krakowski WSA, podważając stanowisko ministra finansów.

Paweł rochowicz

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie uchylił niekorzystną dla podatnika interpretację prawa podatkowego. Wbrew tej interpretacji i wcześniej wielokrotnie przedstawianemu stanowisku fiskusa sąd uznał, że obowiązujący wciąż specjalny schemat opodatkowania marży touroperatorów wyklucza pobieranie VAT od zaliczek wpłacanych przez klientów przed imprezą turystyczną.

Tym samym sąd wskazał rozwiązanie problemu, z którym od 1 stycznia 2014 r. borykają się biura turystyczne. Czytane literalnie nowe przepisy o VAT nakazują bowiem pobieranie podatku od zaliczek (tak zwykle chce fiskus). Jednak nie przestały obowiązywać przepisy, według których w przypadku biur turystycznych podstawą opodatkowania jest marża. Tę można obliczyć z reguły dopiero po zakończeniu imprezy.

Nie przesadzać z korektami

W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10012

Wydanie: 10012

Spis treści
Zamów abonament