Jak zorganizować ruchomy czas pracy w urzędzie
Służba cywilna | Członkowie korpusu mogą korzystać z ruchomego czasu pracy. Jednak wydłużenie obowiązującego ich okresu rozliczeniowego nie jest już możliwe.
Małgorzata Jankowska
Ustawa o służbie cywilnej (dalej usc) czas pracy w tej służbie reguluje fragmentarycznie, określając jedynie jego normy, dopuszczalne systemy czasu pracy oraz zasady powierzania członkom korpusu służby cywilnej pracy w godzinach nadliczbowych. W pozostałym zakresie na podstawie art. 9 ust. 1 usc stosować trzeba powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy, tj. w szczególności przepisy kodeksu pracy. W tym kontekście zasadne wydaje się pytanie, które z wprowadzonych w ubiegłym roku do kodeksu pracy rozwiązań mających na celu uelastycznienie czasu pracy (np. ruchomy czas pracy, dłuższe okresy rozliczeniowe) może być wykorzystywanych w służbie cywilnej. Nie jest to bowiem całkiem oczywiste. Zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę nie tylko przepisy ustawy pragmatycznej i przepisy kodeksu pracy, ale także rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 25 kwietnia 2007 r. w sprawie czasu pracy pracowników urzędów administracji rządowej (DzU nr 76, poz. 505 ze zm.). Dopiero wszystkie te przepisy razem wyznaczają bowiem dyrektorom generalnym granice ich działania, także jeśli chodzi o możliwości większego uelastyczniania czasu pracy w urzędach, którymi kierują.
Ustalanie okresów rozliczeniowych
Zgodnie z art. 97 usc czas pracy członków korpusu służby cywilnej nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta