Audytorzy dostali nowe zadania
DANE | Ustawa o odnawialnych źródłach energii nakłada obowiązek złożenia do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki opinii biegłego rewidenta potwierdzającej prawidłowość wyliczenia współczynnika intensywności zużycia energii. Zostało mało czasu na wdrożenie przepisów.
Krzysztof Maksymik
11 marca 2015 r. prezydent podpisał uchwaloną 20 lutego br. ustawę o odnawialnych źródłach energii (dalej: OZE). Prace nad ustawą trwały kilka lat, a ich celem było uregulowanie zasad funkcjonowania „zielonej" energetyki w Polsce i wdrożenie dyrektyw unijnych dotyczących promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych i efektywności energetycznej.
W ostatnich miesiącach opinia publiczna żyła głównie sankcjami unijnymi, które groziły Polsce za niewdrożenie dyrektyw. W efekcie uchwalenie ustawy przyjęto jako coś oczywistego, analizowano jej wady i zalety z perspektywy dalszego funkcjonowania sektora energetycznego, a mniej uwagi poświęcono kwestiom technicznym związanym ze stosowaniem nowych przepisów. A to błąd.
Ustawa wprowadza zmiany w stosunku do dotychczasowych regulacji zawartych w ustawie – Prawo energetyczne. Podobnie jak w prawie energetycznym:
- przedsiębiorstwa energetyczne – wytwarzające,
- odbiorcy końcowi i przemysłowi – nabywający oraz
- towarowe domy maklerskie lub domy maklerskie
– obracające energią elektryczną są zobowiązane do uzyskania i przedstawienia do umorzenia prezesowi URE świadectwa pochodzenia wydanego odpowiednio dla energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach odnawialnego źródła energii znajdujących się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta