Wartość rynkowa aportu tylko wyjątkowo
Wniesienie do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów posiadanych w innej firmie wymaga rozpoznania przychodu. Będzie nim co do zasady wartość nominalna objętych udziałów.
Spółka jest podatnikiem CIT i ma siedzibę w Polsce. Zajmuje się produkcją, projektowaniem, sprzedażą i montażem rur oraz specjalistycznych konstrukcji ze stali i tworzyw sztucznych. Podjęła decyzję o wniesieniu aportu niepieniężnego do innej spółki z o.o., w której jest jedynym udziałowcem. Przedmiotem aportu będą jej udziały w jeszcze innej spółce. Podatniczka obejmie nowo utworzone udziały i pokryje je w całości wkładem niepieniężnym w postaci 100 proc. posiadanych udziałów. Udziały zostaną objęte po cenie wyższej od ich wartości nominalnej. Nadwyżka wartości wniesionego aportu ponad wartość nominalną obejmowanych udziałów będzie przeznaczona na kapitał zapasowy. Firma zapytała, czy jej przychodem będzie wyłącznie wartość nominalna udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci 100 proc. udziałów w innej spółce. Fiskus odpowiedział, że w sytuacji wniesienia przez wnioskodawcę do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów posiadanych w innej firmie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta