Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest podatek, bo nie ma odszkodowania, tylko wynagrodzenie

08 kwietnia 2015 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Mirosław Siwiński
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Mirosław Siwiński

Kwoty wypłacone wynajmującemu z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu podlegają opodatkowaniu VAT.

15 września 2008 r. firma zawarła umowę z instytucją finansową na najem lokalu do listopada 2019 r. Obecnie wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT. Instytucja finansowa w związku z pozyskaniem nowego lokalu zaproponowała wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu i wypłatę odszkodowania. Przedsiębiorca podkreślił, że umowa nie zawierała postanowień dotyczących możliwości wcześniejszego jej rozwiązania. Nie przewidziano też możliwości wypowiedzenia z zachowaniem odpowiedniego terminu. Strony nie umówiły się na możliwość rozwiązania umowy za obopólną zgodą. Zawarły jednak porozumienie o wypłacie odszkodowania w związku z niedotrzymaniem warunków umowy najmu (przedterminowym rozwiązaniem) i uzgodniły kwotę świadczenia. Podatnik zapytał, czy odszkodowanie wypłacone wynajmującemu z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy podlega opodatkowaniu VAT.

Fiskus uznał, że wyrażenie zgody na wcześniejsze rozwiązanie zawartej umowy jest odpłatnym świadczeniem usług na rzecz kontrahenta. W jego ocenie istnieje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10110

Wydanie: 10110

Spis treści
Zamów abonament