Rozliczanie produkcji bez piątek? To wyzwanie
KLASYFIKACJA | W rachunkowości i sprawozdawczości finansowej rozróżnia się dwie metody prezentacji i ewidencji kosztów przedsiębiorstwa – układ rodzajowy oraz funkcjonalny.
Działanie układu rodzajowego kosztów polega na grupowaniu kosztów według ich rodzajów, określonych w załączniku nr 1 do ustawy o rachunkowości (amortyzacja, zużycie materiałów i energii, usługi obce, wynagrodzenia itd.). Z kolei układ funkcjonalny grupuje koszty według miejsc ich powstawania (koszty działalności podstawowej, koszty pośrednie produkcyjne, koszty wydziałów pomocniczych, koszty sprzedaży, koszty zarządu).
Oba układy, stosowane indywidualnie, mają swoje wady i zalety. Można je znacznie ograniczyć, stosując ewidencję kosztów pełną, czyli z użyciem zarówno układu rodzajowego, jak i funkcjonalnego. Ewidencja taka jest pomocna w szczególności przedsiębiorstwom produkcyjnym oraz jednostkom, które zajmują się budownictwem. Zapewnia ona bowiem z jednej strony kontrolę samych kosztów (układ rodzajowy), z drugiej – analizę kosztów produkcji i wydajności pracy (układ funkcjonalny).
Od czego zacząć
Obawy u księgowych przed stosowaniem tak zwanych piątek lub obu układów łącznie są zupełnie nieuzasadnione. To nie problem z ewidencją jest bowiem tutaj kluczowy, chociaż mogłoby się tak wydawać, lecz opisanie systemu obiegu dokumentów.
Obieg dokumentów w jednostkach, w których przebiega proces produkcji, jest niezwykle istotny....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta