Drogie posiłki w delegacji kosztują jeszcze podatek
PIT | Należności za czas podróży służbowej są przychodem pracownika ze stosunku pracy. Podlegają zwolnieniu z daniny, ale tylko do kwoty określonej w rozporządzeniu regulującym zasady rozliczania wyjazdów.
Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania. W szczególności są to wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT).
Przepis wymienia jedynie przykładowo przychody ze stosunku pracy. Użycie słowa „w szczególności" oznacza, że wymienione kategorie przychodów to katalog otwarty. Przychodami ze stosunku pracy są więc wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz świadczenia nieodpłatne, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym. Dieta i inne należności z tytułu podróży służbowej są zatem dla pracownika przychodami ze stosunku pracy (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 8 października 2014 r., IPPB4/415-583/14-5/JK3; interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 28 lutego 2014 r., IPPB2/415-850/13-4/MG).
Uwaga! Za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta