Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tańszy i skuteczniejszy sposób rozwiązania sporu

11 maja 2016 | Dobra Firma

Mediacja umożliwia aktywne i odpowiedzialne uczestniczenie w rozwiązaniu konfliktu sądowego.

Paweł Sowisło

Mediacja oznacza postępowanie, w którym przynajmniej dwie strony sporu, korzystając z pomocy mediatora, próbują same osiągnąć porozumienie w celu rozwiązania toczącego się między nimi sporu. Jest to więc rozmowa stron, w trakcie której dąży się do rozwiązania konfliktu i znalezienia porozumienia. Wybór rozwiązania i opracowanie końcowego porozumienia zależą od uczestników mediacji, którymi są strony sporu.

W Polsce mediacja została wprowadzona do kodeksu postępowania cywilnego w grudniu 2005 roku i uregulowana jest w art. 1831–18315.

Sprawa kosztów

Dla większości osób, których sprawy mogą zostać skierowane do mediacji, istotnym argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem są niewątpliwie koszty. Największe wydatki związane są z osobą mediatora. W sprawach o prawa majątkowe jego wynagrodzenie wynosi 1 proc. wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 1000 zł za całość postępowania mediacyjnego – patrz rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 30 listopada 2005 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym (DzU z 2013 r., poz. 218). W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10442

Wydanie: 10442

Spis treści
Zamów abonament