Leasingodawca nie musi składać VAT-26
Jeśli umowa się skończyła lub auto zostało odebrane korzystającemu w drodze egzekucji i oczekuje na kolejnego użytkownika na parkingu, to finansujący nie wysyła do urzędu formularza o wykorzystaniu pojazdów tylko w działalności.
Spółka (podatnik VAT czynny) świadczy na rzecz swoich klientów usługi leasingu operacyjnego i finansowego, usługi wynajmu, w tym pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, o których mowa w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Po zakończeniu umów leasingu zazwyczaj dochodzi do sprzedaży przedmiotów umów leasingobiorcom (wykupu).
Pojazdy samochodowe, które nie zostały wykupione, a zostały zwrócone po zakończonym okresie leasingu, spółka przeznacza do dalszej odsprzedaży lub oddania w leasing. Również pojazdy odebrane leasingobiorcom w drodze windykacji są przeznaczone przez spółkę do dalszej odsprzedaży lub oddania w leasing. Odebrane i oferowane do sprzedaży lub leasingu pojazdy nie są udostępniane i przekazywane do użytku pracownikom spółki, lecz oczekują na klientów na firmowym parkingu. Czy spółka powinna składać VAT-26 dla pojazdów samochodowych po zakończonej umowie leasingu lub dla pojazdów samochodowych odebranych klientom w postępowaniu egzekucyjnym, które są przeznaczone do dalszej odsprzedaży lub ponownego oddania w leasing? – pyta czytelniczka.
Na potrzeby stosowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta