Gdy biegły zaproponuje korekty
Jeśli zidentyfikowany przez audytora błąd jest niższy niż przyjęty dla firmy próg na listę korekt, to nie musi on być zgłaszany kierownictwu jednostki. W pozostałych przypadkach biegły powinien przedstawić pozycje do poprawienia.
Celem pracy biegłego rewidenta jest zapewnienie, aby sprawozdanie finansowe rzetelnie i jasno przedstawiało sytuację majątkową i finansową, jak też wynik finansowy jednostki. Aby móc wydać taką opinię, biegły rewident przeprowadza badanie sprawozdania finansowego. W toku badania może wykryć pewne nieprawidłowości. Mowa tu o rozbieżnościach między księgami a rzeczywistością, czyli takich różnicach, które można wyrazić liczbowo. Dalsze postępowanie zależy od ich skali.
Ustalenie istotności
Na początku badania, po otrzymaniu danych finansowych, biegły rewident ustala na ich podstawie istotność. Ogólnie rzecz ujmując, określa ona maksymalny dopuszczalny błąd, którego niepoprawienie nie zniekształci sprawozdania finansowego w taki sposób, że jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta