Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulepszeniem środka trwałego nie jest jego remont

11 maja 2016 | Ekspert księgowego | Dominika Szwajka Anna Sobańska
Dominika Szwajka
źródło: materiały prasowe
Dominika Szwajka

Nieprawidłowe rozpoznanie charakteru poniesionych nakładów może skutkować zaniżeniem lub zawyżeniem wartości początkowej składnika majątku. Konsekwencją tego są błędnie ustalane koszty amortyzacji.

W praktyce podatnicy często mają wątpliwości, czy nakłady na posiadane środki trwałe to remont czy ulepszenie. Ponadto problemów przysparza również księgowe i podatkowe ujęcie kosztów amortyzacji ulepszonego środka trwałego.

Rodzaj naprawy...

Trudności w odróżnieniu remontu od ulepszenia środka trwałego wynikają głównie z tego, że pojęcie „remont" nie zostało zdefiniowane ani w ustawie o rachunkowości (dalej: uor), ani w ustawie o podatku dochodowym od osób (dalej: ustawa o CIT). Korzystając z definicji słownikowej, remont należy rozumieć jako „przywrócenie wartości użytkowej danego obiektu, np. budynku, urządzenia, maszyny, pojazdu mechanicznego; naprawę, odnowienie czegoś". Jest to zatem rodzaj naprawy, często wraz z wymianą zużytych części.

Gdy remontowanymi środkami trwałymi są obiekty budowlane, pomocna może być definicja zawarta w ustawie z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 290). W myśl art. 3 pkt 8 prawa budowlanego remontem jest wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym prac budowlanych, które polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego, jednak niestanowiących bieżących konserwacji, z możliwością zastosowania wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Przykład

W zakres remontu wchodzi malowanie ścian, wymiana instalacji, np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10442

Wydanie: 10442

Spis treści
Zamów abonament