Ulepszeniem środka trwałego nie jest jego remont
Nieprawidłowe rozpoznanie charakteru poniesionych nakładów może skutkować zaniżeniem lub zawyżeniem wartości początkowej składnika majątku. Konsekwencją tego są błędnie ustalane koszty amortyzacji.
W praktyce podatnicy często mają wątpliwości, czy nakłady na posiadane środki trwałe to remont czy ulepszenie. Ponadto problemów przysparza również księgowe i podatkowe ujęcie kosztów amortyzacji ulepszonego środka trwałego.
Rodzaj naprawy...
Trudności w odróżnieniu remontu od ulepszenia środka trwałego wynikają głównie z tego, że pojęcie „remont" nie zostało zdefiniowane ani w ustawie o rachunkowości (dalej: uor), ani w ustawie o podatku dochodowym od osób (dalej: ustawa o CIT). Korzystając z definicji słownikowej, remont należy rozumieć jako „przywrócenie wartości użytkowej danego obiektu, np. budynku, urządzenia, maszyny, pojazdu mechanicznego; naprawę, odnowienie czegoś". Jest to zatem rodzaj naprawy, często wraz z wymianą zużytych części.
Gdy remontowanymi środkami trwałymi są obiekty budowlane, pomocna może być definicja zawarta w ustawie z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 290). W myśl art. 3 pkt 8 prawa budowlanego remontem jest wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym prac budowlanych, które polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego, jednak niestanowiących bieżących konserwacji, z możliwością zastosowania wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
Przykład
W zakres remontu wchodzi malowanie ścian, wymiana instalacji, np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta