Między szokiem a terapią
„Medycyna w sztuce" to temat intrygującej prezentacji 60 artystów w krakowskiej galerii MOCAK.
Obejrzeć można tu prace tak znanych twórców, jak Marina Abramović, Meret Oppenheim, Orlan, Zbigniew Libera, Marcin Maciejowski, Wilhelm Sasnal.
Ta wystawa uparcie przypomina nam, że nasze ciało jest śmiertelne. Ale jeśli widz nie ucieknie z niej w popłochu, to jeszcze nie oznacza, że kwalifikuje się na lekarza lub artystę. Tylko że ma tyle odwagi lub desperacji, by spojrzeć w oczy strachowi przed chorobą, zagrożeniom, zmierzyć się z przemijaniem i śmiercią. Plastikowe ciała i niezniszczalne awatary to złudne twory pop- kultury i cyberkultury.
Dyskurs o sztuce
Ten pokaz skłania także do rozmowy o sztuce. W końcu nie od dziś wiemy, że może ona wyrastać z traum, być formą szoku, ale i terapii. A artyści nie stronią od drastycznej fizyczności i emocjonalności.
Sztuka współczesna nie uznaje granic, więc nie tyle temat tu prowokuje, ile pomieszanie trudno porównywalnych zjawisk, strategii, celów.
Najbardziej ekstremalne są prace francuskiej artystki Orlan,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta