Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można obrazić naród i państwo?

11 maja 2016 | Rzecz o prawie | Jan M. Piskorski
Według historyków IPN autor „Sąsiadów” wykorzystał bardzo ubogą i tendencyjnie dobraną bazę źródłową. W efekcie jego książka nie może być podstawą poważnej dyskusji o naszej historii
źródło: materiały prasowe
Według historyków IPN autor „Sąsiadów” wykorzystał bardzo ubogą i tendencyjnie dobraną bazę źródłową. W efekcie jego książka nie może być podstawą poważnej dyskusji o naszej historii
Jan M. Piskorski
źródło: materiały prasowe
Jan M. Piskorski

PiS zapowiada, że zniesie ograniczenia w wolności słowa, określając je słusznie jako anachroniczne. Pytanie, czy mu starczy odwagi. Na razie nasze partie są za wolnością słowa i zgromadzeń dopóty, dopóki głosi się na nich to, co im się podoba – uważa profesor.

W rozprawie Sądu Najwyższego USA dotyczącej spalenia amerykańskiej flagi w 1984 r. konserwatysta Antonin Scalia zagłosował jak inni sędziowie. Potraktowali zdarzenie jako formę wyrażenia poglądów. Odmienny werdykt, argumentowali, oznaczałby narzucanie obywatelom własnych preferencji politycznych. „Gdybym był królem" – wyjaśnił Scalia – „wsadziłbym do więzienia tych wszystkich brodatych włóczęgów w sandałach, którzy palą naszą flagę". Zakazuje tego jednak Pierwsza Poprawka do konstytucji z 1791 r. Amerykańscy sędziowie bezlitośnie podkreślają, że nie sposób mówić o wolnym społeczeństwie tam, gdzie istnieje przestępstwo znieważenia narodu czy państwa. Każdy ma prawo wyrazić opinię, także w formie uważanej za kontrowersyjną.

Europa

Europa jest ostrożniejsza w podejściu do wolności słowa, zwłaszcza tzw. mowy nienawiści, którą interpretuje się jako podżeganie do przestępstw wobec mniejszości narodowych, religijnych czy seksualnych. W niektórych krajach europejskich, wśród nich w Niemczech i Polsce, istnieją też przepisy chroniące państwa i ich przedstawicieli przed zniewagą bądź obrazą. W Polsce prokuratura może w takich przypadkach działać z urzędu. W Niemczech potrzeba osobistego pozwu dotkniętego, co czyni przepis martwym. Ostatnio skorzystał z niego prezydent Turcji.

Europa, mająca za sobą doświadczenie dwóch...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10442

Wydanie: 10442

Spis treści
Zamów abonament