Gdy na miejscu likwidowanego środka trwałego powstaje nowy
Jeśli rozbiórka starego magazynu jest niezbędna do rozpoczęcia użytkowania nowo wytworzonego obiektu, to koszty demontażu będą składową jego wartości początkowej.
Spółka planuje rozszerzyć działalność o produkcję wyrobów, które do tej pory kupowała w celu dalszej odsprzedaży. W związku z planami inwestycyjnymi jej zarząd podjął decyzję o budowie nowej hali produkcyjnej. W tym celu konieczna okazała się likwidacja starego magazynu, na którego miejscu ma powstać nowy obiekt. Czy koszty likwidacji magazynu, tj. związane z pracami demontażowymi i rozbiórkowymi, oraz nieumorzona część likwidowanego środka trwałego będą zwiększać wartość początkową nowego środka trwałego? Jak ująć w księgach ewentualne odzyski z rozbiórki, np. gruz czy złom? – pyta czytelnik.
Środki trwałe należy wprowadzić do ksiąg rachunkowych w odpowiednio ustalonej wartości początkowej. Ze względu na możliwość nabycia lub wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie ustawa o rachunkowości (dalej: uor) określa dwa sposoby wyceny rzeczowych składników majątku: w cenie nabycia lub w koszcie wytworzenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta