Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedni ćwiczyli dla zdrowia, inni przez nich cierpieli

22 czerwca 2016 | Dobra Firma | Renata Krupa-Dąbrowska

Adaptacja trzech lokal usługowych na centrum fitness była nielegalna. Do zalegalizowania przeprowadzonych robót i wygłuszenia lokalu, po to, by ćwiczący nie przeszkadzali sąsiadom, konieczna jest kosztowna eksertyza.

Przedsiębiorca Franciszek S. otworzył centrum fitness. W jego skład miała wchodzić: siłownia, sale fitness, sauny, toalety, prysznice i szatnia.

By centrum miało odpowiednią powierzchnię przedsiębiorca zdecydował się na połączenie trzech lokali w jeden. Znajdowały się one na parterze budynku wielorodzinnego. Na wniosek właściciela lokalu mieszkającego piętro wyżej centrum fitness odwiedzili pracownicy powiatowego nadzoru budowlanego.

W trakcie kontroli doszukali się wielu nieprawidłowości. Ich zdaniem adaptacja lokali odbyła się bez pozwolenia na budowę. Zobowiązali więc Franciszka S. do przedłożenia w określonym terminie oceny technicznej. Była ona niezbędna do wszczęcia postępowania naprawczego w trybie art. 50 i 51 prawa budowlanego. Określił też co ma się w niej znaleźć i kto ma ją sporządzić.

Drgania i hałas

Ocenę techniczną miała sporządzić osoba posiadająca uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności i należąca do właściwej izby samorządu zawodowego. Miała ona zawierać raport z badań akustycznych dotyczący izolacyjności stropu pomiędzy lokalami usługowymi, a lokalami mieszkalnymi oraz odnosić się do wykonanych zabezpieczeń przed przenoszeniem drgań spowodowanych pracą urządzeń do ćwiczeń.

W przypadku wykazania przekroczenia poziomu drgań i norm hałasu ocena techniczna miała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10477

Wydanie: 10477

Spis treści
Zamów abonament