Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

System zarządzania płynnością działa jak pożyczka

22 czerwca 2016 | Ekspert księgowego
Marta 
Ziarko, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii BZK Legal & Tax s.c.
 w Warszawie
źródło: materiały prasowe
Marta 
Ziarko, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii BZK Legal & Tax s.c.
 w Warszawie

Umowa cash poolingu wypełnia przesłanki zaliczenia jej do kategorii pożyczki z art. 16 ust. 7b ustawy o CIT. Dlatego w odniesieniu do wypłacanych odsetek mogą mieć zastosowanie ograniczenia w zakresie niedostatecznej kapitalizacji.

Spółka zamierza uczestniczyć w strukturze zarządzania płynnością finansową (cash pooling) prowadzonej przez polski bank. Usługa cash poolingu będzie świadczona przez bank na rzecz wnioskodawcy oraz innych spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej. Celem takiego działania będzie optymalizacja kosztów związanych z zarządzaniem płynnością finansową w grupie, m.in. poprzez umożliwienie korzystania ze środków pieniężnych zgromadzonych przez podmioty uczestniczące w strukturze dzięki wykorzystaniu efektu skali. Każdy uczestnik będzie przystępował do umowy zakładając, że uczestnictwo przyczyni się do zmniejszenia kosztów finansowania oraz pozwoli na uzyskanie większych przychodów z tytułu odsetek od sald dodatnich na ich rachunkach bieżących. Spółka wyjaśniła, że umowa cash poolingu na gruncie prawa cywilnego ma charakter nienazwany. Podstawowy jej cel, czyli zarządzanie środkami pieniężnymi podmiotów – uczestników, będzie realizowany poprzez wykorzystanie rachunków poszczególnych podmiotów uczestniczących w strukturze, ustalenie zasad realizacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10477

Wydanie: 10477

Spis treści
Zamów abonament