Państwo rozwiązało problem chwilówek
W ostatnim roku rynek pożyczek przeżył rewolucję. To efekt wprowadzenia wielu nowych przepisów i ograniczeń.
Tekst przygotowano we współpracy ze ZFP oraz FRRF
Wejście w życie w marcu tego roku przepisów znowelizowanej ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym miało ogromne znaczenie zarówno dla klientów instytucji pożyczkowych, jak i dla firm działających w tej branży. Konsumenci są bezpieczniejsi, a pożyczki potaniały. Z kolei firmy mają więcej obowiązków, ale za to ich oferta jest bardziej przejrzysta.
Przede wszystkim ograniczono koszty związane z udzieleniem pożyczki. Wysokość odsetek jest limitowana od dawna – nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej NBP, czyli obecnie 10 proc. Ustawodawca poszedł krok dalej i zaproponował ograniczenie wszystkich kosztów związanych z udzieleniem pożyczki – w innowacyjny sposób dotąd niestosowany w UE. Każdy kraj ma swoje regulacje, ale w żadnym innym nie ograniczono limitu kosztów do wszystkich opłat, w tym opcjonalnych i opłat związanych z odroczeniem spłaty naliczonych w okresie 120 dni od dnia wypłaty pożyczki.
Limitowane są także koszty windykacji obejmujące zarówno odsetki karne, jak i opłaty za wysłane listy czy SMS przypominające o braku spłaty kredytu w terminie – nie mogą one teraz przekroczyć 14 proc. w skali roku.
Zgodnie z nowymi przepisami opłaty związane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta