Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płatność w dłuższym terminie nie pozbawia korzyści

22 czerwca 2016 | Ekspert księgowego
Wojciech 
Kotowski, doradca podatkowy 
w kancelarii Ożóg Tomczykowski
źródło: materiały prasowe
Wojciech 
Kotowski, doradca podatkowy 
w kancelarii Ożóg Tomczykowski

Gdy państwo przerzuciło na nabywców mechanizm rekompensaty zwrotu VAT rolnikom ryczałtowym, nie może ustanawiać restrykcyjnych wymogów odzyskania przez nich wypłaconych pieniędzy.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą obejmującą m.in. obrót zbożami, nasionami oraz świadczenie usług składowania zboża. W związku ze sprzedażą opodatkowaną nabywa od rolników ryczałtowych (tj. od podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 19 ustawy o VAT) produkty rolne (zboża) i zgodnie z przepisami wystawia faktury dokumentujące ich nabycie. Spółka wystawia dokumenty na dwa sposoby. Zbiorczo, tj. na jednej fakturze VAT RR, ujmuje kilka dostaw od danego rolnika ryczałtowego, przy czym jeśli poszczególne dostawy dotyczą tego samego asortymentu, to ujmowane są one w jednej pozycji na fakturze. Wystawia też faktury VAT RR odrębnie, gdzie każda dostawa rolnika ryczałtowego potwierdzana jest osobnym dokumentem. Faktura VAT RR wystawiana jest na podstawie kwitu wagowego, po uwzględnieniu ewentualnych potrąceń ze względu na zanieczyszczenia lub złą jakość towaru (np. nadmierne zawilgocenie). Każdy kwit wagowy odpowiada odrębnej dostawie.

Płatność za nabyte towary najczęściej następuje w terminie ustawowym, tj. wynoszącym 14 dni od dnia zakupu. Jednak w niektórych przypadkach z rolnikiem podpisywana jest umowa, w której przewidziany jest dłuższy termin...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10477

Wydanie: 10477

Spis treści
Zamów abonament