Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwaga na Euro 2016 w firmie

22 czerwca 2016 | Ekspert księgowego | Jarosław Ferdyn, 
Łukasz Cudanowski

Aby nie strzelić sobie podatkowego samobója, organizując dla pracowników i kontrahentów konkursy 
z nagrodami związane z piłkarskimi mistrzostwami, należy prawidłowo zakwalifikować to firmowe wydarzenie.

Czas Euro 2016 sprzyja organizacji różnego rodzaju konkursów przez przedsiębiorców. Są one adresowane zarówno do pracowników danego przedsiębiorstwa, jak i osób spoza firmy. Wiele osób bierze udział w takich konkursach dla zabawy i rozrywki, jednak nie zdaje sobie sprawy, że nie tylko na organizatorze, ale także na nagrodzonych uczestnikach mogą ciążyć określone obowiązki podatkowe.

Nagrody te należy niewątpliwie rozpatrywać w kategorii przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozważenia wymaga więc to, w jaki sposób opodatkowane są przychody z nagród w takich konkursach. Zastosowanie znajdą tutaj przepisy ustawy o PIT.

Nie każda rywalizacja

Nie każde wydarzenie nazwane przez jego organizatora konkursem będzie traktowane jako konkurs dla celów ustawy o PIT. Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia sposobu rozliczenia podatkowego nagród z takich akcji. Do wydawania różnego rodzaju nagród dochodzi także m.in. w ramach tzw. sprzedaży premiowej, gdzie nagrody są przyznawane z powodu nabycia towaru lub usługi po spełnieniu określonych warunków.

Pojęcie „konkurs" nie zostało zdefiniowane w ustawie o PIT. W interpretacjach organów podatkowych oraz w orzecznictwie przyjęło się jednak, że zasadniczą kwestią dla kwalifikacji danego wydarzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10477

Wydanie: 10477

Spis treści
Zamów abonament