Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prezesie, wstyd mi za pana

22 czerwca 2016 | Rzecz o prawie | Aleksander Tobolewski
źródło: materiały prasowe

Nawet nieomylni, a za takiego uważa się Jarosław Kaczyński, nie są w stanie przewidzieć skutków swoich nieprzemyślanych wypowiedzi. Dlatego stale tłumaczę znajomym za oceanem to, czego
w Polsce sam nie rozumiem – pisze Aleksander Tobolewski.

Ustawa – Prawo o ustroju sądów powszechnych, uchwalona w lipcu 2001 r., uważana jest za drugi po Konstytucji RP najważniejszy akt prawny. Od zawsze krytykowałem tę ustawę, zresztą doczekała się ponad siedemdziesięciu poprawek i nowelizacji, które nie tylko poprawiały błędy, ale też – moim zdaniem – wprowadzały chaos i kolejne nieprzemyślane rozwiązania, często podważane przez Trybunał Konstytucyjny. Obecny rząd z pompą zapowiedział, że działalność sądów jest o kant stołu potłuc i zrobi generalny remont postępowania. Brawo!

Zastanawia mnie jednak tajemniczość prac Ministerstwa Sprawiedliwości nad projektem ustawy. Wiadomo, że są prowadzone, i to intensywne, ale o ich kierunku i rozwiązaniach są, co najwyżej, tylko przecieki. Albo doniesienia, że czołowy sędzia oddelegowany z Olsztyna do Ministerstwa Sprawiedliwości, by pomagał w przygotowaniu ustawy, zrezygnował. Sędzia ów od lat pracował nad własnym projektem ustroju sądów. Ciekawe, dlaczego zrezygnował?

Czytając więc tylko „przecieki" z prac nad ustawą, nie wiemy, na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10477

Wydanie: 10477

Spis treści
Zamów abonament