Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest popyt na firmy spedycyjne

22 czerwca 2016 | Ekonomia
Łączne przewozy towarów w Polsce utrzymują się na wysokim poziomie
źródło: Rzeczpospolita
Łączne przewozy towarów w Polsce utrzymują się na wysokim poziomie

Ten rok może być w Polsce rekordowy pod względem przejęć spedytorów. Transakcji jest dużo więcej, niż oczekiwały firmy doradcze.

Tomasz Furman

W ostatnich miesiącach na rynku fuzji i przejęć w Polsce szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się firmy zajmujące się działalnością spedycyjną, czyli polegającą na organizowaniu na zlecenie innych firm przewozu różnego rodzaju towarów. Mikołaj Lipiński, członek zarządu firmy doradczej Blackpartners, zauważa, że poszukiwane są zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa z portfelem kontraktów.

– W tym roku uczestniczyliśmy już w pięciu takich transakcjach i kolejne trzy mamy w planie. Tak duże zainteresowane tą branżą nawet dla nas jest zaskoczeniem – mówi Lipiński. Jego zdaniem ten rok może być rekordowy pod względem przejęć firm spedycyjnych. Dodaje, że większość transakcji zamyka się w kwocie 20 mln zł, co oznacza, że nawet niewielkie przejęcie Sealand Logistics przez OT Logistics wydaje się czymś dużym. Giełdowa spółka nabyła Sealand w celu mocniejszego wejścia w segment kontenerowy, który oferuje dość wysokie marże.

Atrakcyjne Chiny i Indie

Na rynku widać dwie różne strategie wśród zarządzających podmiotami logistycznymi. – Z jednej strony następuje duża specjalizacja i kupowanie firm aktywnych na tym samym rynku w celu lepszego wykorzystania np. floty transportowej. Z drugiej strony obserwujemy chęć kupowania firm, które działają w zupełnie nowych obszarach dla nabywców – twierdzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10477

Wydanie: 10477

Spis treści
Zamów abonament