Bezpieczny punkt na polu minowym
Słabnący od kilku miesięcy złoty może sugerować, że z polską gospodarką dzieje się coś niedobrego. Ale w kontekście niesprzyjającego otoczenia zewnętrznego, wciąż wyróżnia się ona dużą stabilnością.
Grzegorz Siemionczyk
Polska w ostatniej dekadzie zyskała status europejskiej zielonej wyspy. W tym czasie w Stary Kontynent uderzył najpierw globalny kryzys finansowy, a potem kryzys fiskalny lokalnego chowu. W obu przypadkach Polska gospodarka uniknęła recesji definiowanej jako dwa z rzędu kwartalne spadku PKB.
Dziś zewnętrzne otoczenie znów nie jest dla polskiej gospodarki łaskawe. I znów są dobre powody, aby wierzyć, że mimo to koniunktura nad Wisłą pozostanie dobra. Takie wnioski płyną z konferencji „Polska, Europa, świat. Globalne scenariusze a polska gospodarka", zorganizowanej w miniony czwartek przez HSBC Bank Polska oraz „Rzeczpospolitą" pod patronatem honorowym Ministerstwa Finansów.
Wybuchowa polityka
Najbliższym z potencjalnych zewnętrznych zagrożeń dla polskiej gospodarki jest referendum ws. przynależności Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej, które odbędzie się w czwartek. Ryzyko, że kraj ten opuści UE, uruchamiając efekt domina, był ostatnio wymieniany jako jedna z przyczyn osłabienia złotego. W tym tygodniu w związku ze wzrostem prawdopodobieństwa, że do tzw. Brexitu jednak nie dojdzie, nastroje na rynkach wyraźnie się poprawiły.
Jak jednak wskazywał podczas wystąpienia na konferencji Fabio Balboni, ekonomista ds. Europy w HSBC, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta