Pracownicy kopalń chcą brać urlopy i odprawy
W tym roku z branży może odejść co najmniej 9 tys. osób. To więcej niż rok temu.
aneta Wieczerzak-Krusińska
Z danych Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że od początku tego roku z branży górnictwa węgla kamiennego sukcesywnie odchodzi po ok. 800 osób miesięcznie. Na koniec kwietnia grupa zatrudnionych tam liczyła 90 tys. pracowników.
Takie tempo oraz znacząca liczba pracowników trzech spółek wydobywczych (PGG, KHW oraz JSW) deklarujących w sondażach chęć skorzystania z osłon przy dobrowolnym odejściu (urlopów górniczych lub jednorazowych odpraw) pokazuje, że jest szansa na uruchomienie prawdziwej restrukturyzacji sektora.
Z naszych szacunków wynika, że branża może się skurczyć przynajmniej o 9,1 tys. pracowników, podczas gdy w 2015 r. ubyło ich 8,6 tys.
Czekanie na konkrety
Stanie się tak, jeśli wszyscy z łącznej grupy 6,6 tys. deklarujących odejście pracowników PGG, KHW i JSW rzeczywiście podpiszą stosowne papiery. Na razie przeprowadzone w spółkach akcje miały charakter...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta