Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cena odwagi

22 czerwca 2016 | Rzecz o prawie | Aneta Łazarska
Giovanni Falcone zginął 23 maja 1992 w zamachu bombowym na autostradzie koło Capaci (Sycylia). Mafia podłożyła silną bombę na odcinku autostrady, którym miał podróżować Falcone, zaminowując  wręcz prawie 100-metrowy jej odcinek (ok. 350 kg materiałów wybuchowych)
źródło: AFP
Giovanni Falcone zginął 23 maja 1992 w zamachu bombowym na autostradzie koło Capaci (Sycylia). Mafia podłożyła silną bombę na odcinku autostrady, którym miał podróżować Falcone, zaminowując wręcz prawie 100-metrowy jej odcinek (ok. 350 kg materiałów wybuchowych)
Aneta Łazarska
źródło: materiały prasowe
Aneta Łazarska

Sędziowie nie mogą się bać, że za decyzje procesowe niewygodne dla polityków może spotkać ich kara dyscyplinarna. Politycy zaś muszą pamiętać, że słabość władzy sądowniczej może obrócić się przeciwko nim samym – pisze Aneta Łazarska.

Włoski sędzia śledczy Giovanni Falcone podróżował 23 maja 1992 r. w kolumnie ochraniających go samochodów odcinkiem autostrady Capaci na Sycylii. W pewnym momencie doszło do potężnej eksplozji. Na autostradzie na odcinku 100 m podłożono 350 kg materiałów wybuchowych. Sędzia nie miał najmniejszych szans na przeżycie. Sycylijska mafia wykonała wyrok śmierci na jednym z najwybitniejszych sędziów ubiegłego wieku. W dwa miesiące później cosa nostra zamordowała przyjaciela sędziego Falcone i jego najbliższego współpracownika, sędziego Paolo Borsellino.

Sędzia Falcone opracował nowatorską metodę działania, która pozwoliła mu uderzyć w najczulsze punkty włoskiej mafii i ujawnić pranie pieniędzy. Doprowadził do największego w historii walki z mafią procesu tzw. Maxiprocesso przeciwko sycylijskiej cosa nostrze. Akt oskarżenia liczył 8,6 tys. stron przeciwko 475 mafiosom. Skazano 342 osoby.

Przestraszony umiera codziennie

Włoskim sędziom nie udało się pokonać mafii....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10477

Wydanie: 10477

Spis treści
Zamów abonament