Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Księgowy musi stale podnosić kwalifikacje

22 czerwca 2016 | Ekspert księgowego | Wiesława Moczydłowska

W Polsce jest wielu kompetentnych i innowacyjnie myślących ludzi, chcących związać swoją przyszłość 
z rachunkowością – mówi Wiesław Janczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów w rozmowie 
z Wiesławą Moczydłowską.

Rz: Panie Ministrze, media hucznie ogłosiły, że rząd na nowo składa system podatkowy. Proszę powiedzieć, jakie są główne założenia tych zmian, których ustaw będą one dotyczyć. Czy wszystkie z nich wejdą w życie już od stycznia 2017 roku?

Wiesław Janczyk: W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rzeczywiście toczą się prace koncepcyjne nad reformą, w wyniku której dotychczasowe daniny, takie jak PIT, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zostaną zamienione w jeden podatek. Najbardziej realną datą wejścia w życie jednolitego podatku jest styczeń 2018 roku.

W tym roku najważniejsze jest, aby określić właściwy plan działania, jasne założenia. Trzeba też pamiętać, że przy takiej reformie konieczne są zmiany prawne i tutaj jest także wiele pracy. Konieczne będą też dostosowania systemów informatycznych, co będzie niezwykle ważną częścią tej reformy. Nowy system informatyczny będzie bowiem pobierał ten jeden podatek i odpowiednio go rozliczał.

Zakładamy, że z punktu widzenia finansów publicznych ta reforma będzie neutralna dla budżetu, ale na pewno będzie pozytywnie odebrana przez podatników szczególnie tych, którzy osobiście mają do czynienia z rozlicza- niem poszczególnych danin. Dziś jest to dość skomplikowane zadanie, po zmianach będzie zdecydowanie prościej. Księgowo po stronie podatnika zniknie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10477

Wydanie: 10477

Spis treści
Zamów abonament