Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Leczenie to nie jest zwykły biznes

19 października 2016 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

PRZEDSIĘBIORCY | Spółka, która z powodu strajku lekarzy nie zapewnia pacjentom dostępu do dokumentacji medycznej, narusza ich zbiorowe prawa.

Aleksandra Tarka

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej przychodnię medyczną. Jej problemy zaczęły się po tym jak rzecznik praw pacjenta zarzucił jej, że narusza zbiorowe prawa pacjenta. Chodziło o to, że 2 i 5 stycznia 2015 r. przychodnia ograniczyła im prawa do dokumentacji medycznej.

Miało to związek z zaprzestaniem udzielania świadczeń zdrowotnych w wyniku niezawarcia umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na 2015 r. Placówka została zamknięta w związku z przystąpieniem do protestu lekarzy.

W tym czasie pacjenci mogli złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej przesyłając go na adres pocztowy przychodni lub za pośrednictwem telefonu bądź poczty elektronicznej.

Rzecznik wskazał, że co prawda przepisy prawa nie określają, w jaki sposób pacjent ma skierować żądanie dotyczące dokumentacji medycznej. Jednak w jego ocenie oznacza to, że może to być dowolny sposób, w szczególności pacjent może udać się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10578

Wydanie: 10578

Spis treści
Zamów abonament