Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kierowcy pracowali za dużo, spółka została ukarana

19 października 2016 | Dobra Firma | Renata 
Krupa-Dąbrowska

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Na podstawie skanów wykresówek inspekcja pracy może postawić firmie przewozowej zarzuty dotyczące nieprzestrzegania czasu pracy kierowców i nałożyć na nią karę 30 tys. zł.

Inspektorzy pracy przeprowadzali kontrolę w spółce zajmującej się przewozami autokarowymi. Sprawdzali u 40 kierowców czas jazdy, postojów, obowiązkowych przerw i odpoczynku. W przypadku dwóch autokarów, które brały udział w wypadku, przeanalizowali dodatkowo ciągłość przebiegu kilometrów. Kilkakrotnie żądali przedłożenia wykresówek. Inspektorzy doszukali się wielu nieprawidłowości i nałożyli na spółkę karę 30 tys. zł

Ukrywanie dokumentów

Inspekcja wyjaśniła, że kara była za to, że pomimo kilkakrotnych wezwań do okazania wykresówek, spółka doręczyła tylko część z nich. Brakowało 122 wykresówek dla dwóch autokarów.

W trakcie kontroli dokonano też analizy porównania aktywności kierowców ustalonej na podstawie danych z wykresówek oraz plików cyfrowych z treścią zaświadczeń o działalności wystawionych na podstawie art. 31 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców. Ujawniła ona niezgodności zaświadczeń z kalendarzem danych dla kierowcy oraz, że wystawiano nawet kilka zaświadczeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10578

Wydanie: 10578

Spis treści
Zamów abonament