Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka polityka energetyczna?

19 października 2016 | Dodatki Jednodniowe

kierunki rozwoju | Podczas sesji inaugurującej tegoroczną edycję kongresu jak w soczewce widać było problemy sektora wytwórców energii.

MICHAŁ NIEWIADOMSKI

Cała branża przechodzi okres transformacji. Z jednej strony zmiany regulacyjne wymuszają spowolnienie w sektorze odnawialnych źródeł energii, a z drugiej rząd stara się za wszelką cenę uratować polskie górnictwo, które bez gruntownej restrukturyzacji przynosić będzie tylko straty. Tylko w tym roku do węgla Polacy będę musieli dopłacić ponad 10 mld złotych. Balansowanie na granicy pomocy publicznej dla kopalń może się zakończyć nie tylko obowiązkiem zwrotu przez Polską Grupę Górniczą otrzymanych setek milionów złotych, ale też upadkiem zakładów wydobywczych i masowymi zwolnieniami górników.

Jednocześnie Polska jako kraj członkowski Unii Europejskiej musi wypełnić zobowiązania pakietu energetyczno-klimatycznego do 2020 roku i odpowiedzieć na kolejne wyzwania związane ze światowym porozumieniem klimatycznym oraz ambitnymi celami unijnymi – zakładającymi po 2020 roku dalszą – znaczącą redukcję emisji dwutlenku węgla.

O ile uczestnicy sesji nie mieli wątpliwości co do tego, że nasz kraju wypełni zobowiązania wynikające z polityki ochrony klimatu w krótkiej perspektywie, czyli do 2020 roku, o tyle wiele kontrowersji wzbudzają oczekiwania KE w dłuższej perspektywie – do 2030 roku i później,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10578

Wydanie: 10578

Spis treści
Zamów abonament