Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy jednostka może zrezygnować z prowadzenia kasy

19 października 2016 | Ekspert księgowego | Ewa Sender

W 2017 r. firmy nie będą mogły rozliczyć w rachunku CIT kosztów powyżej 15 tys. zł zapłaconych bez użycia konta bankowego. Prawo bilansowe nie ogranicza możliwości stosowania wyłącznie przelewów i kart płatniczych.

Od 1 stycznia 2017 r. istotnie zmniejszona zostanie kwota odnosząca się do wartości transakcji, która może być uregulowana gotówką, tj. bez pośrednictwa rachunku bankowego. W opinii resortu finansów jest to kolejny element uszczelniania systemu podatkowego w Polsce, a wynika ze zmian wprowadzonych ustawą z 13 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (DzU poz. 780).

Tak jest...

Do końca roku 2016 – zgodnie z obecnie obowiązującym brzmieniem art. 22. ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 584 ze zm.) – dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą powinno następować za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy, kiedy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca, a jednorazowa jej wartość, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 tys. euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym przeprowadzono transakcję.

... a tak będzie od stycznia

Po nowelizacji, płatności będą musiały być dokonywane za pośrednictwem rachunku płatniczego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10578

Wydanie: 10578

Spis treści
Zamów abonament