Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

W kierunku niezależności

19 października 2016 | Dodatki Jednodniowe
Uruchomiony w tym roku terminal LNG w Świnoujściu jest pierwszym elementem „Bramy Północnej”.
źródło: materiały prasowe
Uruchomiony w tym roku terminal LNG w Świnoujściu jest pierwszym elementem „Bramy Północnej”.
źródło: materiały prasowe

surowce | Gazociąg Baltic Pipe łączący Polskę ze złożami na Morzu Północnym może być gotowy w 2022 roku, czyli w momencie wygaśnięcia umowy na import gazu z Rosji. Nasz kraj zyska możliwość całkowitego uniezależnienia od rosyjskich dostaw.

agnieszka łakoma

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak, występując na Eco Energy Summit uznał rok 2022 za „realny termin" uruchomienia Baltic Pipe. – A od strony handlowej, dystrybucyjnej będziemy przygotowani nawet wcześniej – dodał. Baltic Pipe to właśnie projekt gazociągu, który ma połączyć Polskę poprzez Danię z Morzem Północnym. – Potocznie używa się określenia Baltic Pipe dla gazociągu z Polski do Danii, ale nas nie interesuje Dania jako dostawca gazu, nam zależy na połączeniu przez Danię albo obok Danii, ale naszym celem są złoża norweskie.

Baltic Pipe to jeden z dwóch – obok terminalu gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu – elementów, umożliwiających realizację planu pełnej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, a w konsekwencji poprawy bezpieczeństwa energetycznego poprzez możliwość uniezależnienia się od Rosji. Od lat rosyjski koncern Gazprom jest głównym dostawcą gazu do Polski. W ubiegłym roku PGNiG kupił ok. 9 mld m sześc., podczas gdy zapotrzebowanie w kraju wyniosło ok. 15 mld m sześc.

– Nie mamy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10578

Wydanie: 10578

Spis treści
Zamów abonament