Dotacja z urzędu pracy podwójnie opłacalna
Środki z Funduszu Pracy, jakie bezrobotny dostaje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, są przychodem zwolnionym z PIT. Pokryte z nich wydatki na towary i usługi są kosztem, pod warunkiem że nie stanowią środków trwałych.
Prowadzę biuro rachunkowe. Zgłosił się do mnie nowy klient – wcześniej osoba bezrobotna, nieprowadząca pozarolniczej działalności gospodarczej, która na podstawie umowy zawartej z Powiatowym Urzędem Pracy otrzymała jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej (na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Dotacja została przekazana na rachunek bankowy tej osoby na zrealizowanie zakupów związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej.
Klient zrobił zakupy po podpisaniu umowy z Urzędem Pracy, po rozpoczęciu działalności gospodarczej i jej rejestracji w CEIDG. Zarejestrował się także jako podatnik VAT czynny. Na udokumentowanie poniesionych wydatków otrzymał faktury. Podatnik nie rozpoznał przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT z tytułu otrzymania dotacji z PUP, a towary sfinansowane z dotacji nie są w jego działalności środkami trwałymi. Czy wydatki poniesione na zakup towarów i usług, które zostały pokryte bezpośrednio z przyznanej jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej są kosztami uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej? – pyta czytelniczka.
Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 3 pkt 13 ustawy o PIT, i inne nieodpłatne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta