Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dotacja z urzędu pracy podwójnie opłacalna

19 października 2016 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Środki z Funduszu Pracy, jakie bezrobotny dostaje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, są przychodem zwolnionym z PIT. Pokryte z nich wydatki na towary i usługi są kosztem, pod warunkiem że nie stanowią środków trwałych.

Prowadzę biuro rachunkowe. Zgłosił się do mnie nowy klient – wcześniej osoba bezrobotna, nieprowadząca pozarolniczej działalności gospodarczej, która na podstawie umowy zawartej z Powiatowym Urzędem Pracy otrzymała jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej (na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Dotacja została przekazana na rachunek bankowy tej osoby na zrealizowanie zakupów związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Klient zrobił zakupy po podpisaniu umowy z Urzędem Pracy, po rozpoczęciu działalności gospodarczej i jej rejestracji w CEIDG. Zarejestrował się także jako podatnik VAT czynny. Na udokumentowanie poniesionych wydatków otrzymał faktury. Podatnik nie rozpoznał przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT z tytułu otrzymania dotacji z PUP, a towary sfinansowane z dotacji nie są w jego działalności środkami trwałymi. Czy wydatki poniesione na zakup towarów i usług, które zostały pokryte bezpośrednio z przyznanej jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej są kosztami uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej? – pyta czytelniczka.

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 3 pkt 13 ustawy o PIT, i inne nieodpłatne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10578

Wydanie: 10578

Spis treści
Zamów abonament