Koniec Skarbu Państwa, wraca Polska resortowa
Program partii – podobnie jak za PRL – staje się programem narodu.
Co łączy seniora Morawieckiego, bohatera polskiej drogi do wolności, z juniorem Morawieckim, który obiecuje świetlaną przyszłość, po wyprostowaniu naszej drogi błędów i wypaczeń? Łączą ich niepokojące inspiracje ideowe, jak sądzę, niezbyt uświadomione. A powinni obaj być świadomi, że czerpią z ciemnych kart historii XX wieku.
Pamiętne stwierdzenie Kornela Morawieckiego: „dobro ludu ponad prawem" wybrzmiało wcześniej wśród ideologów nazizmu i komunizmu. Natomiast Mateusz Morawiecki dzieli zamiłowanie do holdingów państwowych z przywódcami faszystowskich Włoch i Hiszpanii.
Po wsze czasy historia IRI (Instituto per la Ricostruzione Industriale) utworzonego w roku 1933 w epoce Mussoliniego oraz INI (Instituto Nacional de Industria) utworzonego w roku 1941 w epoce generała Franco powinna stanowić ostrzeżenie dla późniejszych naśladowców. Ujawniły się w tych państwowych konglomeratach wszelkie patologie ręcznego zarządzania gospodarką, z nieodłączną biurokracją, niekompetencją i korupcją. A przede wszystkim niezgodność tego typu tworów z logiką gospodarki rynkowej, opartej na prywatnej własności.
Kapitał gorszego sortu
Dopiero prywatyzacja w latach 80. i 90. uwolniła gospodarki Włoch i Hiszpanii od tego, co stało się kamieniem młyńskim, choć miało być napędem. Lektura obowiązkowa dla rodzimych zwolenników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta