Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo prosi się o sabotaż

19 października 2016 | Kraj | Grażyna Zawadka
Pożar mostu Łazienkowskiego w Warszawie to jeden  z nielicznych znanych opinii publicznej incydentów związanych z infrastrukturą krytyczną.
autor zdjęcia: Marta Bogacz
źródło: Fotorzepa
Pożar mostu Łazienkowskiego w Warszawie to jeden z nielicznych znanych opinii publicznej incydentów związanych z infrastrukturą krytyczną.

Najważniejsze dla kraju obiekty i systemy nie są właściwie chronione – odkryła Najwyższa Izba Kontroli.

600 obiektów w kraju jest zaliczanych do tzw. infrastruktury krytycznej, czyli mającej kluczowe znaczenie dla funkcjonowania państwa i obywateli. NIK wzięła pod lupę około 100 z nich, sprawdzając, jak są zabezpieczone. A raczej – jak nie są. Wnioski z kontroli, które poznała „Rzeczpospolita", powinny zaalarmować władze.

Z dziurawym parkanem

Na tzw. infrastrukturę krytyczną (IK) składają się m.in. systemy energetyczne, zaopatrzenia w paliwo, energię, żywność – np. elektrownie, rafinerie, wodociągi i mosty – to niektóre z obiektów. Ich wykaz jest tajny, a o tym, co do niego trafia, decydują szczegółowe kryteria zapisane w niejawnych regulacjach (w załączniku do Narodowego Programu Infrastruktury Krytycznej).

NIK zbadała obiekty zaliczane do trzech strategicznych systemów (z 11 istniejących). Jakie konkretnie – to tajemnica....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10578

Wydanie: 10578

Spis treści
Zamów abonament