Klasa średnia z łaski PiS
Reforma podatków ma się przyczynić do zmiany struktury społecznej.
Działania polityczne i gospodarcze rządu Beaty Szydło zaczynają się dziś – niemal rok po wyborach parlamentarnych – układać w spójną całość. Coraz wyraźniej widać, że jesteśmy świadkami nie tylko politycznego eksperymentu, ale równocześnie pewnego socjalnego projektu polegającego na wymuszeniu zmiany struktury społecznej. Rządowe programy, takie jak 500+, Mieszkanie+ czy darmowe leki dla seniorów w połączeniu z reformą systemu podatkowego poprzez olbrzymi poziom redystrybucji mają zmienić się w narzędzie budowy nowej klasy średniej.
Cel ten jest zresztą w otwarty sposób artykułowany przez osoby, które odpowiadają za politykę gospodarczą. – Chcemy poprzez program Mieszkanie+ służyć społeczeństwu i budować klasę średnią – mówił w zeszłym tygodniu wicepremier Mateusz Morawiecki.
Wcześniej w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" tłumaczył: – Polska klasa średnia musi się rodzić od dołu, właśnie poprzez rodziny, które są beneficjentami 500+, właśnie poprzez przedsiębiorców, którzy z trudem się przebijają w trudnych realiach.
Kto zapłaci za awans
Każdy system polityczny w mniejszym lub większym stopniu opiera się na redystrybucji. Nie ma też nic zaskakującego w tym, że rząd postanawia uczynić pewne grupy społeczne beneficjentem transferów socjalnych. PiS obiecał darmowe leki dla seniorów i dodatek na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta