Czy transakcje i inne zdarzenia trzeba dzielić ze względu na ich rodzaje
Fiskus uważa, że przygotowanie dokumentacji cen transferowych tylko dla tych kategorii transakcji, których poszczególne wartości przekraczają progi wskazane w art. 9a ust. 1d ustawy o CIT, jest nieprawidłowe.
- Czy dla potrzeb oceny istotności wpływu transakcji lub innych zdarzeń na wysokość dochodu (straty), spółka jest obowiązana zsumować wartość transakcji lub innych zdarzeń – jeśli wszystkie zostaną przeprowadzone w 2017 r. – jako transakcji lub zdarzeń jednego rodzaju w rozumieniu art. 9a ust. 1d ustawy o CIT? – pyta czytelnik.
Na tak postawione pytanie odpowiedziała niedawno Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 15 lipca 2016 r. (IBPB-1-2/4510-430/ 16/JW).
Wnioskująca o wydanie interpretacji spółka należąca do grupy kapitałowej, w skład której wchodzą powiązane z nią podmioty krajowe i zagraniczne, szacuje, że osiągnie w 2016 r. przychody przekraczające równowartość 2 mln euro, ale nie większe niż 3 mln euro.
Spółka przewiduje również, że w 2017 r. może uczestniczyć w następujących operacjach gospodarczych z podmiotami powiązanymi:
- nabycie wyposażenia biura (sprzęt komputerowy) – ok. 4 tys. euro,
- nabycie środków trwałych – ok. 30 tys. euro,
- świadczenie usług dzierżawy nieruchomości – ok. 5 tys. euro,
- świadczenie usług w zakresie doradztwa podatkowego – ok. 47 tys. euro,
- nabycie usług księgowych – ok. 12 tys. euro,
- nabycie usług informatycznych – ok. 15 tys. euro,
- nabycie usług w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta