Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed wysłaniem dokumentu, trzeba go uważnie przeczytać

19 października 2016 | Dobra Firma | Anna Sobczak

Dokumentowa forma czynności prawnej nie wymaga, w przeciwieństwie do formy pisemnej, opatrzenia dokumentu podpisem osoby, od której on pochodzi.

Powszechną praktyką zarówno w obrocie profesjonalnym, jak i tym z udziałem konsumentów stało się zawieranie umów za pośrednictwem nowoczesnych form komunikacji, takich jak e-mail czy wiadomość tekstowa sms.

W rezultacie pojawiła się konieczność stworzenia ram prawnych dla oświadczeń woli składanych z użyciem coraz dynamiczniej rozwijających się technologii. Odpowiedzią na potrzeby praktyki było wprowadzenie 8 września 2016 r. do polskiego porządku prawnego dwóch nowych równoważnych z formą pisemną, szczególnych form czynności prawnych – formy dokumentowej oraz formy elektronicznej.

Elementy dokumentu

Istnienie dokumentowej formy czynności prawnej powiązane jest z nowo wprowadzoną definicją legalną terminu „dokument", zgodnie z którą na dokument składają się dwa elementy – informacja, czyli treść dokumentu obejmująca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10578

Wydanie: 10578

Spis treści
Zamów abonament